Fico nám chce ukradnúť slobodu, znovu.

Autor: Pavol Žibrita | 26.3.2012 o 13:02 | (upravené 26.3.2012 o 16:06) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  1140x

Benjamin Fraklin 13.novembra 1789 píše list Jean-Baptiste Leroy-ovi, v ktorom mu okrem iného píše: v tomto svete si nemožno byť ničím istý, len daňami a smrťou. Buď ľudia u nás tento výrok nepoznajú, alebo sa s ním plne stotožnujú, keďže volili tieto istoty. A tak sa ani neodvažujem hádať, koľkým ľuďom vyhovuje nevoľníctvo, no ja mám slobodu rád.

A tu ma Fico zase "nesklamal". Ako sa píše v článku, idú siahnuť na peniaze v druhom pilieri. Šak nakoniec, to nevyzerá až tak zle. Teda naše peniaze idú správcovské spoločnosti investovať tam, kde im Fico povie. To by tak bolo, aby oni mali kontrolu nad tými peniazmi. A navyše, im nariadi, aby prípadnú stratu vyrovnali zo svojho. A naopak, správcovské spoločnosti chcú samozrejme nejaké záruky pri takejto investícií. Od štátu, čiže vlastne od nás. Takže, buď z toho vyjdeme zle my, alebo správcovské spoločnosti a Fico sa len bude prizerať.

A ak zákaz zisku a podobné obmedzovania druhého piliera vidia niektorí ako jeho znefunkčnenie, naozaj sa ostáva pýtať, čo a prečo chce Smer dosiahnuť. Vlastne je to do očí bijúce. Zrušiť druhý pilier. Ďalšia istota, že prídete o svoje peniaze. A ako to spraví? Otvorí ho, ponúkne ľudom zase z neho vyjsť. Nastaví obmedzenia zisku. A nakoniec povie, že keď tam nie je zisk, tak ten druhý pilier nemá zmysel, a že aj tak je tam málo ľudí a šúúúps. Bude po ňom. Ľuďom ešte oznámi, že im vlastne zachránil peniaze a bude náš hrdina.

Asi málo ľudí vie, že akcie treba nakupovať keď klesajú (je kríza) a predávať, keď stúpajú. Že na výnos akcií sa má zmysel pozerať len z dlhodobého hľadiska (cca aspoň 10 rokov). Preto, keď už máte pred dôchodkom, sa majú peniaze preniesť do fondov, ktoré tak nekolíšu. Ale kričať hneď po pár rokoch, že ste stratili kopec peňazí, je len robenie si posmechu z ľudí, ktorí tomu nerozumejú.

A čo tá sloboda o ktorej píšem? Vláda Ivety Radičovej zrušila povinné záruky správcovských spoločností, ale nie úplne. Nechali ich v jednom fonde. Budiš, aj to je riešnie. A vcelku fajn. Dali nám všetkým na výber. Ak chceš mať istoty choď tam, ak chceš mať ako taký zisk (aspoň na úrovni inflácie), choď inam. A túto slobodu rozhodovania nám Smer chce zobrať. A úplne zbytočne. Nemá na to najmenší dôvod. Predsa, kto chce, môže ísť do fondu o ktorom pán Fico má istotu, že ho musia spoločnosti dorovnávať. A kto nechce, može ísť "riskovať" do iného fondu. Nikto nikoho nenúti, môže sa rozhodnúť. Tak prečo? Nemá to logiku.

Ibaže sa Smeru nepáči vízia, že nemajú kde zobrať peniaze na dorovnanie dôchodkov v prvom pilieri. V takom prípade sú babráci a uškodia tak všetkým ľuďom. V tomto prípade neplatí, či ste bohatý alebo chudobný. Ak ste pracovali málo, ale viac ako Váš sused, z druhého piliera ste mali dostať viac. Aspoň časť dôchodku mala byť rozdelovaná podľa našich mozoľov z tvrdej práce. Aj to bude fuč.

A to nebude jediná sloboda, o ktorú prídeme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?